Sosyal Medyanın İş Hayatındaki Önemini Yeterince Biliyor Musunuz?


Herkese Merhaba!

Bugün sosyal medyanın hem iş hayatımızdaki öneminden hem de iş arayanlar için bu sürece olan etkilerinden bahsetmek istiyorum. Amacım özellikle yeni mezunlara, iş arayan arkadaşlarıma ve öğrencilerime sosyal medyanın iş hayatı ve kariyerleri açısından  ne kadar önemli olduğunu  ve doğru ve etkin kullanıldığında nasıl pozitif sonuçlar yarattığını ortaya koymaktır.

Burada mümkün olduğunca az ve öz bir şekilde mevcut sosyal platformlardan ve bunları etkin nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğim.

Son yıllardaki istatiksel araştırmalara göre yeni işe alımlar %70 oranında sosyal medya üzerinden yapılıyor. Dolayısı ile sanal dünyada varsanız iş dünyasında da varsınız demektir. İnternette isminiz arandığında sizinle ilgisi olmayan şeyler çıkıyorsa sosyal medyayı ve interneti yeterince etkili kullanmadığınız varsayılıyor.

Sanal dünyada neden yer almalıyım ?” diye sorabilirsiniz. İşte olası cevaplar:

 1. Kişisel markanızı duyurmak için,
 2. Kabiliyet, yetkinlik, bilgi ve becerinizi ortaya koymak için.(Özellikle iş arıyorsanız oldukça önemli)
 3. Yaptığınız çalışmaları tüm dünya ile paylaşmak için,
 4. Sizin gibi düşünen, aynı ilgi alanlarına sahip  insanlarla tanışmak için,
 5. Yeni arkadaşlar edinmek hatta yeni iş ortaklıkları kurmak için,
 6. İnsanlar için değer yaratmak, bilgi paylaşmak ve arkanızda güzel eserler bırakmak için.

Daha da çoğaltabiliriz ama bence en önemlileri bunlar.

Şimdi hangi sosyal platformlarda yer almalıyız? ”  sorusuna geldi. Odağımız hep iş dünyası olduğu için ben      varolan yüzlerce platformdan en önemli ve Türkiye’de en çok kullanılanlardan bahsedeceğim. Aşağıdaki linkten her bir platforma ait daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

1. Linkedin

İş dünyası, yeni gelişmeler, iş ilişkileri ve işe alım sürecini en çok etkileyen platform. Aslında dinamik bir CV veri tabanı diyebiliriz. Burada  insanların veri tabanına aktif olarak katılması, karşılıklı görüşmeler, bağlantı kurma  ve grup faaliyetleri geniş bir kitle tarafından destekleniyor. Tanışma ve görüşmeler daha resmi ve profesyonel düzeyde. Güvenilirlik yüksek. Bence beyazyaka olan herkesin yer alması gerektiğini düşündüğüm bir platform.

“Linkedin’in bana ne faydası olacak?”

 1. Yapısı gereği Linkedin sizin hem eğitim hemde iş hayatınızı dün dünya ile aracı olmadan direk paylaşabileceğiniz güvenilir bir platform.
 2. Hem eğitim hemde iş hayatınızda yaptığınız çalışmaları, katıldığınız projeleri, başarılarınızı sizinle aynı sektör, endüstri, branş ve ilgi alanına sahip dünyadaki diğer kişilerle paylaşabilirsiniz. Bu kişisel markanız ve tanınırlığınız için oldukça önemli bir fırsat.
 3. Üzerinde çalıştığınız projeler ve fikirler varsa çalışma arkadaşı,ortak veya yatırımcı bulabilirsiniz.
 4. İş bulabilirsiniz, iş görüşmesi teklifi alabilirsiniz, yeni müşteriler ve tedarikçiler bulabilirsiniz.
 5. Şirketiniz ve işinizle ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.
 6. Katıldığınız gruplar aracılığı ile özel ilgi alanlarınıza yönelik güncel bilgi, yenilikler, etkinlikler ve güncel haberler ile ilgili bilgi alabilirsiniz.
 7. Yazılarınızı ve makalelerinizi paylaşabilirsiniz.
 8. Dünyaca ünlü profesyonellerin yazılarını,paylaşımlarını ve tecrübelerini takip edebilirsiniz.
 9. Çalışırken tanıştığınız yeni kişiler, tedraikçileriniz ve  müşterilerinizle siz veya onlar şirket değiştirseler bile Linkedin üzerinden bağlı kalırsınız  ve güncel iletişim bilgilerine sahip olursunuz.
 10. Bence en önemlisi dünyanın bir ucunda fiziksel olarak gidemeyeceğiniz ama bu platform sayesinde  sizinle aynı bakış açısı, ilgi ve mesleğe sahip insanlarla tanışma, kaynaşma  ve birbirinizin hayatını pozitif etkileyecek arkadaş ve meslektaşlar edinme imkanına sahip olmanızdır.

Linkedin’in kullanımı ile ilgili internette türkçe pek çok yazı ve makale bulabilirsiniz. Ben inşallah daha sonraki yazılarımda bu platformun hakkını vererek nasıl kullanabileceğiniz ile ilgili paylaşımda bulunacağım.

2. Twitter

Twitter pekçok kişinin hesabının olduğu ve çok kullanılan bir platform. Türkiyede daha çok özel amaçlar için kullanılıyor. Çoğunlukla  şirketler kendi hesapları üzerinden iş anlamında bu platformu kullanıyor. Yurtdışında ise hem işverenler hemde iş arayanlar aktif olarak iş amaçlı bu platformu kullanıyorlar.
Twitterı iş amaçlı etkin olarak kullanmayı düşünüyorsanız :

 1. Twitter hesabınız açabilir, mesleğiniz ve iş hayatına uygun kısa bir biyoğrafi hazırlayabilirsiniz.
 2. Profil detaylarınız profesyonel ve resmi (formal ) olarak hazırlanırsa daha kaliteli bir imajınız olur.
 3. Çalıştığınız veya ilgi duyduğunuz alanlardaki grup, firma ve çalışanların hesaplarını takip edebilir, güncel duyuru ve açık pozisyonlara ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.
 4. Diğer sosyal platformlarda hesabı olmayan kontaklarınızı bu platformda hesapları varsa takip etmiş olursunuz. İlgi alanlarınızı, yazılarınızı,proje ve iş fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. 

3. Pinterest

İlk ortaya çıktığında sadece resimlerin paylaşıldığı bir platform gibi görünsede son dönemlerde özellikle infografiklerin kullanımıyla popüler olan görsel ağırlıklı sosyal bir platform. İş ve kariyer anlamında kullanımına gelirsek iş fikilerinizi, düşüncelerinizi, ilgi alanlarınızı, CVnizi, kabiliyet ve yetkinliklerinizi, projelerinizi hatta hobilerinizi  anahtar kelimelerle görsel olarak ifade edebileceğiniz bir alan. İnsanların %80’nin görsel hafıza ve zekaya sahip olduğunu düşünürsek bence Pinterest ileride gelecek vadeden ve iş anlamında kullanımı giderek artacak bir sosyal medya kanalı.

Pinteresti nasıl etkin kullanabileceğinize gelirsek:

 1. Linkedin ve Twitterda oluşturduğunuz profillerle uyumlu bir profil oluşturabilirsiniz.
 2. İlgi alanlarınıza yönelik “board” açabilir, beğendiğiniz paylaşmak istediğiniz görselleri bu boardlara pinleyebilirsiniz.
 3. Ortak ilgi alanlarına sahip olduğunuz diğer boardları ve pinnerları takip edebilirsiniz,çoğunlukla onlarda sizi takip etmeye başlar.
 4. Sadece görseller değil makalelerde ilgili bir görsel aracılığı ile Pinterest’te paylaşılabildiği için çok geniş kapsamlı olarak kullanılabilirsiniz.
 5. Yaptığınız sunumları, çalışmaların görsellerini paylaşabilirsiniz.
 6. İnternette çalıştığınız veya çalışmak istediğiniz iş alanlarıyla ilgili haberleri  Pinterestte paylaşabilirsiniz.

Görsel CVnizi oluşturabilir, çalıştığınız firmalar, bitirdiğiniz okullarla ilgili haber ve görselleri paylaşabilirsiniz.

4. Sırada Google+ var.

Google+’ın önemi hakkınızda arama yapıldığında Google’a ait platformlarda bulunan paylaşım ve kayıtlarınızın ön plana çıkmasından geliyor. Sosyal medyada yetkinlik bazlı arama  yapan programlar tüm interneti tararken google’da indexlenen paylaşımlarınızı da dikkate alıyorlar. Mesleğiniz, iş fikirleriniz ve ilgi alanlarınızla ilgili yapacağınız paylaşımlar, aramalarda bu alanlarda öne çıkmanızı kolaylaştıyor. Google+da diğer platformlardaki gibi profesyonel bir profil hazırlayabilir, kabiliyetlerinizi ve yeteneklerinizin bulunmasını sağlayabilirsiniz.

5. Bence en son Facebook var.

Facebook ülkemizde çoğunlukla kişisel, arkadaşlar ve aile arası kullanımı daha ağır basan, B2C dediğimiz tüketiciye yönelik firmaların iş anlamında ağırlıklı kullandığı bir platform. Aynı zamanda iş arayan ve yeni mezunların uygunsuz paylaşımlarından  dolayı %70-80 oranında iş tekliflerini kaybettikleri artısı eksisi çok olan bir platform. Kullanırken dikkatli olmak, gerekirse iş ve özel hayat için farklı hesaplara sahip olmak dikkat edilmesi gereken noktalar arasında.

Sosyal platformları işiniz ve kariyeriniz için kullanmak istyorsanız bu platformların birini, bir kaçını veya tamamını hepsi birbiriyle uyumlu olacak şekilde organize ederek kullanabilirsiniz. Önemli olan hepsinde yer almak değil, aktif,  katılımcı bir bakış tarzıyla hem paylaşımda bulunarak, hem networkünüzdeki diğer insanlara da değer vererek, saygı göstererek gerektiğinde takdir ederek ama en önemlisi hakkını vererek kullanmak gerektiğine inanıyorum.

Umarım yazım genel bir bakış kazandırmak açısından faydalı olmuştur.

Vaktini ayırıp okuyan herkese teşekkür ederim.

Selam ve sevgilerimle

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s